Logo incredere
Instituție de învățământ superior cu grad de încredere ridicat Logo ARACIS
Româna English Français

CONCURSURI PROFESIONALE STUDENÅ¢EÅžTI

1.     Campionatul anului I la handbal - eveniment sportiv care s-a desfășurat în perioada 11-22 ianuarie 2016, la PiteÅŸti. CompetiÈ›ia  a fost organizată de către cadrele didactice ale disciplinei handbal (Mihăilă Ion, Popescu Corina, Stancu Maura) fiind destinată studenÈ›ilor din anul I de la programele de studii de licență.

2.     Campionatul NaÈ›ional Universitar de Atletism pe Teren Acoperit - competiÈ›ie sportivă care s-a desfășurat în perioada 6-7 februarie 2016. CompetiÈ›ia a fost organizată de către Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău. Universitatea din PiteÈ™ti a participat cu studenÈ›ii FEFS PiteÈ™ti È™i a obÈ›inut două medalii de aur, o medalie de argint È™i două de bronz. Lotul a fost coordonat de către conf. univ. dr. Liviu Mihăilescu.

3.     Campionatul NaÈ›ional Universitar de Judo - competiÈ›ie sportivă care s-a desfășurat în perioada 14-15 aprilie 2016. CompetiÈ›ia a fost organizată de către Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu. Universitatea din PiteÈ™ti a participat cu studenÈ›ii FEFS PiteÈ™ti È™i a obÈ›inut o medalie de aur, două de argint È™i două de bronz. În urma acestor rezultate studenÈ›ii noÈ™tri au ocupat locul III în clasamentul final pe centre universitare, la masculin. Lotul a fost coordonat de către conf.univ.dr. Emilian Rabolu.

4.     CompetiÈ›ia polisportivă ,,Primăvara universitară”, EdiÈ›ia a XVIII-a - eveniment sportiv care promovează activitatea competiÈ›ională studenÈ›ească la nivel de masă. Se desfășoară în perioada aprilie-mai È™i pot participa studenÅ£i ai facultăților fără profil educaÈ›ie fizică È™i sport, din toÅ£i anii, licență sau master ai UPIT.

5.     Campionatul NaÈ›ional Universitar de Handbal Feminin - competiÈ›ie sportivă care  s-a desfășurat în perioada 13-15 mai 2016. CompetiÈ›ia a fost organizată de către Universitatea „Eftimie Murgu” din ReÈ™iÈ›a. Universitatea din PiteÈ™ti a ocupat locul I È™i a devenit astfel pentru a patra oară consecutiv Campioană NaÈ›ională Universitară. Lotul a fost coordonat de către prof. univ. dr. Ion Mihăilă.

6.     Campionatul NaÈ›ional Universitar de Baschet Masculin - competiÈ›ie sportivă care  s-a desfășurat în perioada 16-18 mai 2016. CompetiÈ›ia a fost organizată de către Universitatea din PiteÈ™ti. StudenÈ›ii noÈ™tri au ocupat locul I È™i au devenit Campioni NaÈ›ionali Universitari. Lotul a fost coordonat de către Conf.univ.dr. Leonard Fleancu È™i Conf.univ.dr. Florin Cojanu.

7.      Campionatul NaÈ›ional Universitar de Atletism în aer liber - competiÈ›ie sportivă care s-a desfășurat în perioada 22-24 mai 2016. CompetiÈ›ia a fost organizată de către Universitatea din PiteÈ™ti. Și în acest an, pentru a patra oară consecutiv, Universitatea din PiteÅŸti s-a clasat pe locul I pe centre universitare, studenÈ›ii noÈ™tri reuÈ™ind să cucerească 20 de medalii, 12 medalii de aur, 4 medalii de argint ÅŸi 4 medalii de bronz. Lotul a fost coordonat de către conf.univ.dr. Liviu Mihăilescu.

8.     Campionatul NaÈ›ional Universitar de Înot - competiÈ›ie sportivă care s-a desfășurat în perioada 21-22 mai 2016. CompetiÈ›ia a fost organizată de către Universitatea din PiteÈ™ti. Universitatea din PiteÈ™ti a cucerit 6 medalii de aur, o medalie de argint È™i trei de bronz. În urma acestor rezultate studenÈ›ii Universității din PiteÈ™ti au ocupat locul I în clasamentul general pe centre universitare. Lotul a fost coordonat de către conf.univ.dr. Carmen Manole.

9.     Campionatul NaÈ›ional Universitar de Handbal Masculin - competiÈ›ie sportivă care s-a desfășurat în perioada 29-31 mai 2016. CompetiÈ›ia a fost organizată de către Universitatea Transilvania din BraÈ™ov. Universitatea din PiteÈ™ti a ocupat la finalul competiÈ›iei locul III. Lotul a fost coordonat de către prof. univ. dr. Ion Mihăilă.

10.   Campionatul anului I de volei - eveniment sportiv care s-a desfășurat în data de 7 iunie 2016. CompetiÈ›ia este organizată de către cadrele didactice ale disciplinei volei fiind destinată studenÈ›ilor din anul I de la programele de studiu de licență.

11.   Jocurile Europene Universitare de Handbal Feminin. În perioada 12- 25 iulie 2016, în CroaÈ›ia la Zagreb È™i Rijeka s-au desfășurat Jocurile Europene Universitare. CâÈ™tigătoare a Campionatului NaÈ›ional Universitar de Handbal feminin, Universitatea din PiteÈ™ti a fost reprezentanta României la Jocurile Europene Universitare de la Rijeka. La finalul competiÈ›iei universitatea noastră s-a clasat pe locul VII. Lotul a fost coordonat de către prof. univ. dr. Ion Mihăilă.

12.   Jocurile Europene Universitare de Baschet Masculin. În perioada 11-19 iulie 2016 Universitatea din PiteÈ™ti a fost reprezentanta României la Jocurile Europene Universitare de baschet masculin. La finalul competiÈ›iei echipa Universității din PiteÈ™ti s-a clasat pe locul 10. Lotul a fost coordonat de către conf. univ. dr. Fleancu Leonard È™i lect. univ. dr. Florin Cojanu.